Oszczędności w domu
Ekologiczne i ekonomiczne podejście - działania na domową skalę są bardzo ważne – im więcej pojedynczych komórek zaangażuje się w propagowanie ekologicznego podejścia, tym lepiej dla wszystkich.
Pamiętaj - działamy dziś z myślą o jutrze!!!
W jaki sposób możemy przyłączyć się do działań majacych na celu obniżenie kosztów energii, zarówno środowiskowych, jak i finansowych?
- Wymiana żarówek na energooszczędne – wymiana takich żarówek pozwala zmniejszyć pobór energii nawet o 80%.
- Gaszenie światła wychodząc z pomieszczenia, w którym nie ma nikogo.
- Wyłączanie wszystkich urządzeń, jeśli się z ich nie korzysta.
- Kupowanie sprzętów energooszczędnych (oznaczone sybmbolami A, A+, A++, A+++).
- Wyciąganie ładowarek z gniazd - pamiętanie o wyciąganiu z gniazdek elektrycznych ładowarek i zasilaczy okazuje się kolejnym prostym nawykiem, który wpływa na oszczędzanie prądu. Urządzenie zyskuje przedłużoną żywotność (ewentualne przepięcia elektryczne mogą doprowadzić do zwarcia oraz zniszczenia przewodów), a jednocześnie ograniczamy swoje opłaty. Dobrym pomysłem jest wybór włączanej listwy elektrycznej – dzięki temu kable pozostaną w gotowości do użycia.
- Pralkę i zmywarkę należy uruchamiać wtedy, kiedy są pełne – oszczędzamy w ten sposób zarówno wodę, jak i energię.
- Nie należy przegrzewać mieszkania – średnia temperatura w pokoju powinna wynosić od 20-21’C.
- Oszczędzanie energii w kuchni -pamiętaj, by nigdy nie umieszczać gorących produktów w lodówce, gdyż pochłonie to ogromną ilość energii. Zadbaj o dopasowanie rozmiarów garnków do wydzielonych obszarów na płycie, a z kuchenki mikrofalowej korzystaj jedynie, gdy jest to naprawdę niezbędne.
- Wybieranie trybów oszczędzania baterii. W dobie urządzeń bezprzewodowych energia elektryczna czasami jest bagatelizowana. Jak to możliwe? Przez to, że Twój telefon nie musi być w nieustannym kontakcie z gniazdkiem elektrycznym, gdy go używasz, korzystanie z niego nie musi w oczywisty sposób kojarzyć się z marnowaniem prądu. Tymczasem im mocniej eksploatujesz smartfon czy tablet, tym częściej musisz podpinać go do zewnętrznego zasilania. Zadbaj o właściwe użytkowanie baterii – wybieraj specjalne tryby jej oszczędzania, wyłączaj energochłonne narzędzia, takie jak Bluetooth czy geolokalizację, gdy z nich nie korzystasz, i zapoznaj się z optymalizacją korzystania z baterii.
- Rezygnacja z niepotrzebnych urządzeń. Koszty energii możesz obniżyć także w najbardziej oczywisty sposób – realizując ideę zdrowego minimalizmu. Jeśli masz w domu sprzęty, które są regularnie podłączone do gniazdka, ale korzystasz z nich naprawdę rzadko, warto rozważyć pozbycie się ich. Być może znajdą nowego właściciela i zarazem drugie życie? Rozważ, czy naprawdę jest Ci potrzebna elektryczna suszarka na pranie oraz kolejny duży telewizor.
- Wybieranie ekologicznych rozwiązań. Oszczędzanie energii można zacząć od… sfery analogowej i to już od najmłodszych lat. Zanim dziecko opanuje cały alfabet, prawdopodobnie nie będzie mu potrzebny tablet z rysikiem – kartka papieru oraz kredki na wczesnym etapie rozwoju przynoszą znacznie więcej frajdy.
- Gwarancja przepływu energii cieplnej. Energia cieplna i jej użytkowanie także są ważną częścią planowania domowego budżetu. Aby ograniczyć wydatki na nią, należy zadbać o odpowiednią izolację – zarówno na etapie wykańczania domu, jak i później, za pomocą prostych dodatków. Pozostaw odsłonięte kaloryfery w ciągu dnia, a wieczorem zasuń roletę okienną, by ciepło nie uciekało oraz nie rozpraszało się. Nie wietrz pomieszczeń przy włączonym ogrzewaniu – automatycznie sprawiłoby to, że wydatek energetyczny stałby się większy.
Przekonaj się, że oszczędzanie energii nie jest czasochłonne ani skomplikowane. Na tych kilku prostych metodach, które z łatwością wprowadzisz do swojej codzienności, skorzystają zarówno Twój portfel, jak i nasza planeta. Zatem od czego zaczniesz?
- Rok szkolny 2023/2024
- Zbiórka kasztanów
- Pierwsza pomoc przedmedyczna
- Spotkanie profilaktyczne z policjantem
- Ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat...
- Warsztaty wychowawczo - profilaktyczne dla uczniów klas VIII
- Spektakl profilaktyczny dla uczniów klas I-III KSIĘGA ŻYCZEŃ
- Bezpieczeństwo uczniów w sieci -debata
- Loteria fantowa podczas Dnia Dziecka
- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
- Rozgrywki Finałowe I SZKOLNEGO TURNIEJU RUMMIKUB
- Archiwalne
- SKO w naszej szkole
- Zbiórka kasztanów -SKO
- Ile waży święty Mikołaj?
- Pomoc Ukrainie
- Złota Szkoła NBP
- Dzień Ziemi
- Quiz SKO
- Dzień Nowych Technologii
- Test wiedzy SKO
- Akcja charytatywna
- Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – BAKCYL
- Życie w duchu zero waste
- Co byk i niedźwiedź powiedzą Ci o inwestycjach?
- Dobre praktyki współdzielenia
- Inspirujące spotkanie opiekunów SKO
- Kiermasz książki
- Nie trzymaj w skarpecie ....
- Od świnki do własnego konta!!!
- Oszczędności w domu
- Piszą o nas
- Polubić matematykę w przedszkolu
- Spotkanie z pracownikiem banku
- Pomysły na prezenty bez pieniędzy
- Warsztaty profilaktyczne z prawniczką
- Z wizytą w banku
- Wyzwania Teodora