Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, której celem jest promocja czytelnictwa i biblioteki jako ośrodka szeroko pojętej kultury. Tegoroczna, ósma już, edycja przebiegała pod hasłem „To się musi powieść”. W naszej szkole miała miejsce w dniu 5 października w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych. Wzięła w niej udział kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów, rodziców i nauczycieli.
Ten szczególny wieczór spędziliśmy z zaproszonymi gośćmi: panią Anną Cybulską- autorką książek dla dzieci poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi, byłą nauczycielką przez wiele lat związaną z muzeum w Woli Okrzejskiej; panią Krystyną Jończyk- mieszkanką Krzywdy, chrześnicą patronki naszej szkoły Marii Kownackiej oraz panami Maciejem i Cezarym Cybulskimi- ludźmi z pasją odkrywania i propagowania twórczości Sienkiewicza. Wszystkich zebranych powitała dyrektor Zespołu Szkół w Krzywdzie- pani Alicja Pietrzak.
Na tę okoliczność biblioteka szkolna przygotowała wystawkę nowości wydawniczych zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, cieszącą się dużym zainteresowaniem oglądających ją.
Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym głośnym czytaniem wiersza Joanny Mueller p.t. „Wciąganie w czytanie”.
Okazało się, że pani Anna jest nie tylko znawczynią życia i twórczości autora „Krzyżaków”, ale również naszej patronki. Jej barwna opowieść o życiu i związkach Marii Kownackiej z Krzywdą, w którą zaangażowała obecne dzieci „okraszona” pamiątkami otrzymanymi przez nią od samej pisarki, zaciekawiła i wywołała spontaniczne reakcje zadowolenia zarówno dzieci, jak i dorosłych uczestników spotkania.
Potem przyszedł czas na zabawę ze „skrzynią tajemnic”, podczas której uczniowie (ale też rodzice) na podstawie prezentowanych rekwizytów popisywali się znajomością tytułów utworów literackich, udowadniając dużą wiedzę.
Wszyscy przekonaliśmy się też, że książka to przedmiot, z którym można aktywnie wypoczywać, czego dowodem była wspólna „gimnastyka z książką”.
Spotkanie zakończyliśmy przy ognisku, piekąc kiełbaski, bawiąc się na świeżym powietrzu i prowadząc dyskusje nie tylko o książkach.
Koordynatorką przedsięwzięcia była pani Ewa Latoch- Sprycha we współpracy z paniami Agnieszką Bober i Renatą Tyzak oraz panią dyrektor Alicją Pietrzak, dzięki której wydarzenie mogło się „powieść” w naszej szkole.